Su Böreği Tarifi

Su Böreği Tarifi

Su böreğinin özelliği fırında değil, ocak ateşi üzerinde çevrile çevrile pişirilmesidir. Evlerde gaz ocağı olmayan yıllarda çalı çırpı yakılıp köz haline gelmesi beklenir, börek köz ateşi üzerinde pişirilirdi. Tepsi doğrudan ateş üzerine konacağı için kalın tabanlı olması çok önemlidir. Su Böreği İçin en ideali bakır tepsilerdir.

Su Böreği Tarifi İçin Malzemeler:

  • Yaklaşık 2-3 su bardağı un,
  • 3 adet yumurta,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • Harcı ve üzeri için:
  • 250 gram beyaz peynir,
  • 8-10 sap maydanoz,
  • Yaklaşık 6-8 çorba kaşığı tereyağı.

Su Böreği Tarifi Yapılışı:

Un, yumurta ve tuzla esnek, ele yapışmayan ve sert kıvamlı bir hamur yoğurun. Üstünü temiz bir bezle örterek 15-20 dakika dinlendirin.

Peyniri çatalla ezin. Maydanozu incecik kıyın. Tereyağının 4 çorba kaşığını eritip soğumaya bırakın.

Hamuru 6 bezeye bölün. Tekrar kuvvetlice yoğurarak öz-lendirin. Teker teker mutfak tezgâhında oklava ile bıçak sırtı kalınlığında, orta boy bir tepsi büyüklüğünde açın. Açtığınız yufkayı kurumaması için dörde katlayın, üstünü örterek temiz bir yerde bekletin.

Geniş bir tencerede tuzlu bol su kaynatın. Ayrı bir tencerenin içine bol soğuk su koyun. Yaklaşık 30 santim çapında kalın tabanlı bir tepsiyi yağlayın. Bir yufkayı kuru olarak tepsinin
tabanına serin. Yufkanın kenarlarını tepsinin dışına sarkıtarak bekletin.

Düzgün, yırtılmamış bir yufkayı böreğin üzeri için ayırın. Kalan 4 yufkayı kaynamakta olan suda teker teker 1-2 dakika kadar pişirin. Kaynar sudan çıkarır çıkarmaz soğuk suya atm. Sudan çıkarırken yufkayı elinizle hafifçe sıkıp fazla suyunu alın. Bekletmeden hemen tepsiye yerleştirin (sığması için hafifçe büzebilirsiniz). Aralarına erimiş tereyağı, maydanoz ve peynir serpiştirerek yufkaları kat kat tepsiye yayın.

Son yufkayı sermeden önce tepsinin kenarlarına sarkıtmış olduğunuz kısımlarını böreğin üzerine doğru toparlayın. Ayırdığınız, haşlanmamış yufkayı tepsinin üzerine serin. Tepsiden büyükse fazlalıklarını kesip altına yerleştirin. Böylece böreğin üzeri yekpare bir yufka ile kaplanmış olacak. En üste ve böreğin yanlarına da bolca tereyağı sürün.

Tepsiyi ocağın üzerine yerleştirin. Kısık ateşte, tepsiyi çevire çevire pişirin. Alt tarafının iyice pişip pişmediğini anlamak için arada bir, bıçak yardımıyla böreğin yan kenarını kaldırarak böreğin altına bakın. Böreğin altı 20-30 dakika içinde hafifçe göz göz esmerleşmiş olmalıdır. Diğer tarafını da pişirmek için böreği tersyüz edeceğiz. Börek tepsisinin üzerine tepsiden biraz daha geniş bir başka tepsiyi kapatın. Kalın bir bez yardımıyla alttaki sıcak tepsiyi tutup diğerinin üzerine birden çevirin. Daha sonra çevirmiş olduğunuz böreği kaydırarak kendi tepsisine tekrar yerleştirin. Yanlarına ve üzerine biraz daha tereyağı sürün. Kısık ateşte çevire çevire bu tarafını da pişirdikten sonra Su Böreğini dilimleyip sıcak servis yapın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ