Sütlü Tatlılar

Vişneli Yaz Tatlısı Tarifi

Vişneli Yaz Tatlısı, yapılışı oldukça kolay ve çok lezzetli bir tatlı. Aynı zamanda da oldukça hafif. Yerken içinizi açan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Bir kere denediğinizde sürekli yapacaksınız diye düşünüyorum.

Vişneli Yaz Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler:

3 bardak vişne suyu
2 çorba kaşığı şeker
3 çorba kaşığı nişasta
Beyaz Kısım İçin;
4 bardak süt
1 bardak şeker
3 çorba kaşığı nişasta
1 çorba kaşığı tereyağı
1 paket vanilya
Son Kat İçin;
3 bardak vişne suyu
2 çorba kaşığı nişasta
2 çorba kaşığı şeker
Yarım paket bisküvi

Vişneli Yaz Tatlısı Tarifi Yapılışı:

Öncelikle üstünü yaparak başlıyoruz. Yani kalıba ilk dökülmesi gereken kısım olan bisküvisiz vişneli kısmı yaparak başlıyoruz. Bunun için vişne suyunu tencereye alıyoruz. Hemen ardından içine nişasta ve şekeri ilave ediyoruz. Çırpma teli ile güzelce karıştırıyoruz. Bu işlemi mutlaka çırpma teli ile yapalım.

Ardından tenceremizi ocağa alıyoruz. Sürekli karıştırarak, kıvam alıp, göz göz olana kadar pişiriyoruz. Kıvam aldıktan sonra altını kapatıyoruz. Hiç bekletmeden ıslatıp, süzdüğümüz kek kalıbına döküp, her yerine eşit dağılmasını sağlıyoruz.

Şimdi de gelelim beyaz kısmına. Bunun için de sütümüzü tencereye alıyoruz. Hemen ardından içine nişasta ve şeker ekleyip, çırpma teli ile karıştırıyoruz. Sonrasında tenceremizi ocağa alıyoruz ve sürekli karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kaynayıp, kıvam alana kadar karıştırarak pişirip, altını kapatıyoruz. Hemen ardından içine vanilya ve tereyağını ekleyip, mikser yardımı ile karıştırıyoruz. Bu işlemi de mutlaka mikserle yapmanızı öneriyorum.

Ardından bu karışımı da kalıptaki karışımın üzerine döküp, yayıyoruz.

Şimdi son katımıza geçiyoruz. Yani bisküvili kata geçiyoruz. Bunun için de vişne suyunu tencereye alıp, içine nişasta ve şekeri ilave ediyoruz. Çırpma teli ile karıştırıyoruz. Hemen ardından tencereyi ocağa alıyoruz ve sürekli karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kaynayıp, kıvam alana kadar karıştırarak pişirip, altını kapatıyoruz. Hemen ardından içine elimizle kırdığımız bisküvileri atıp, zarar vermeden karıştırıyoruz.

Hazırladığımız son katı da beyaz kısmın üzerine döküp, yayıyoruz. Hemen üstünü streç filmle kapatıyoruz. Oda sıcaklığına geldikten sonra da buzdolabına kaldırıyoruz. İyice soğuyana kadar buzdolabında dinlendiriyoruz. Mümkünse bir gece dinlensin.

Ardından kalıbımızı dikkatlice servis tabağına ters çevirip, tatlımızı çıkarıyoruz ve dilimleyerek servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada sitemizden ayrılmadan bir önceki paylaşımımız olan Kedidilli Kolay Profiterol tarifimizi de denemenizi tavsiye ediyorum. Yapılışı oldukça kolay ve çok lezzetli oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu