Şekerlenmeyen Şerbet Nasıl Yapılır?

Şekerlenmeyen Şerbet Nasıl Yapılır?

Şekerlenmeyen Şerbet Nasıl Yapılır? sorusu özellikle şerbetli tatlı severlerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Bu gün bu soruya cevap bulacağız. Aslında çok da zor bir şey değil. Gelin hep beraber bunun yollarına bir bakalım.

Şekerlenmeyen Şerbet Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Öncelikle şeker ve suyu tencereye koyduktan sonra öylece bırakmamalıyız. Mutlaka şeker eriyene kadar karıştırmalıyız. Bunu da özellikle çırpma teli kullanarak yaparsak daha güzel sonuç alırız. Eğer şekeri eritmeden öylece kaynatırsanız çok çabuk şekerlenme yapacaktır.

İkinci olarak mutlaka limonu en son ekleyip, kısık ateşte koyulaştırma yapmalıyız. Bunun için de limon suyunu şerbetin altını kapamadan biraz önce ekleyip, kısık ateşte koyulaşmasını sağlamalıyız. Yalnız mutlaka limonla da kaynatmalısınız. Yani limonu ekleyip, hemen altını kaparsanız da şekerlenme ile karşılaşırsınız.

Üçüncü olarak şerbetimizin kıvamı ne çok akışkan, ne de çok koyu olmalı. Eğer çok akışkan olursa tatlımız şerbeti hemen çeker ve bu sefer hamurlaşma olur. Onun aksine çok da koyu olursa bu sefer tatlımız şerbetimizi çekmez. Bunun için kaynayan şerbetin altını kısık bir süre de bu şekilde kaynatmalıyız.

Dördüncü olarak da kıvam testi yapmak çok önemlidir. Bunun için de şerbetimizden kaşıkla alıp, baş parmağımızdaki tırnağımıza bir damla koymalıyız. Eğer ki tırnağımızdan akmaz koyduğumuz şekilde duruyor ise kıvamı olmuş demektir. Kıvamı tam olan şerbet de hiç bir zaman kolay kolay şekerlenmez.

sekerlenmeyen serbet

Son olarak da tatlımızın üstüne döktükten sonra üzerini kapatmamız gerekiyor. Yani başka bir tepsi ile üstünü kapamalıyız. Bu şekilde yaptığımız takdirde tatlımız şerbetimizi çok daha güzel çekecek ve aynı zamanda da şerbetimiz şekerlenme yapmayacak.

Evet elimden geldiğince Şekerlenmeyen Şerbet Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım sizlere yardımcı olmuşumdur. Sizlerin de bildiğiniz püf noktaları varsa ve paylaşmak isterseniz yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu arada hazır şerbetten bahsetmişken güzel bir şerbetli tatlı olan Ev Yapımı Baklava tarifimizi de denemenizi tavsiye ediyorum. Hem çok lezzetli oluyor, hem de şerbeti tam kıvamında oluyor. Üstelik oldukça da hafif bir baklava oluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ