Şerbetli Tatlılar

Ev Yapımı Baklava Tarifi

Ev Yapımı Baklava, oldukça lezzetli, çıtır çıtır bir lezzet. Özellikle bayram günleri için çok uygun bir tat. Evde yapılan baklavayı severler kaçırmasın. Yapılışı da sanıldığı kadar zor değil.  Mutlaka tavsiye ediyorum.

Ev Yapımı Baklava Tarifi İçin Malzemeler:

2 tane yumurta
1 şişe maden suyu
1 çorba kaşığı sirke
Kabartma tozu (1 paket)
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı sıvı yağ
Bir çimdik tuz
3-4 damla limon suyu
Aldığı kadar un
Hamuru Açmak İçin;
2 paket nişasta
İçi İçin;
Çekilmiş ceviz
Sosu İçin;
1 paket margarin
1 su bardağı sıvı yağ
Şerbeti İçin;
5 su bardağı su
4 su bardağı şeker

Ev Yapımı Baklava Tarifi Yapılışı:

Öncelikle hamurumuzu yaparak başlıyoruz. Bunun için yoğurma kabına yumurtalarımızı kırıyoruz. Hemen ardından sıvı yağ ve yoğurdu ilave edip, güzelce karıştırıyoruz.

Onlardan sonra bir şişe maden suyu ve sirkeyi de ilave edip, karıştırmaya devam ediyoruz. Ardından limon suyunu ekliyoruz.

Sıvı malzemeleri karıştırdıktan sonra sıra geldi kuru malzemelere. Bunun için de öncelikle kabartma tozunu ekliyoruz. Hemen ardından bir çimdik kadar tuz ilave edip, karıştırıyoruz.

Son olarak da azar azar un ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Bu arada unumuz yumuşak ama ele yapışmayan kıvamda olmalı. Yani klasik kulak memesi kıvamında olmalı.

Unumuz hazır olduktan sonra öncelikle otuz beş tane bezeye ayırıyoruz. Ayırdığımız bezeler yaklaşık birer ceviz büyüklüğünde olmalı.

Şimdi de sıra geldi onları açmaya. Bunun için tezgaha nişasta serpiyoruz. İlk bezemizi alıyoruz ve hafif nişasta serperek, yaklaşık bir küçük tabak boyutunda açıyoruz. Hemen ardından üzerine de nişasta serpip, kenara alıyoruz.

İkinci bezemizi de aynı şekilde açıyoruz ve ilkinin üzerine koyup, onun da üzerine nişasta serpiyoruz.

Sonrasında üçüncü bezeyi de açıyoruz ve ikincinin üzerine koyup, nişasta serpiyoruz. Aynı şekilde dördüncü ve beşinci bezemizi de koyup, onları da diğerlerinin üzerine koyup, nişastalıyoruz.

Buradaki amaç hem daha kolay açılmasını sağlamak, hem de beş bezeyi tek yufka yapıp, daha büyük olarak açmak.

Beş bezeyi de yapacağımız fırın tepsisi büyüklüğünde açıyoruz. Ardından tepsimizi yağlıyoruz ve açtığımız yufkamızı içine seriyoruz.

Ardından tek tek beş tane daha beze açıp, nişastalayarak yine üst üste koyuyoruz. Bu beşliyi de tepsi boyutunda açıp, tepsideki yufkanın üzerine koyuyoruz.

Bu şekilde beşli beşli yaptığımız bezeler yirmiye ulaşınca onun üzerine bol bol çekilmiş ceviz serpiyoruz ve kalan bezelere de aynı işlemi uygulayıp, onun üzerine seriyoruz. Yani beşer beşer küçük, ardından da onları beraber büyütüp, üzerilerine koyuyoruz. Yalnız nişastalamayı kesinlikle unutmuyoruz.

Tüm yufkalar bitince istediğimiz şekilde dilimliyoruz.

Ev Yapımı Baklava İçin Şerbet Hazırlanması:

Hemen ardından sıra şerbetine geliyor. Bunun içinde su ve şekeri tencereye alıyoruz. Karıştırıyoruz ve ocağa alıyoruz. Ara sıra karıştırarak kaynatıyoruz. Ağdalı bir kıvam olana kadar kaynatıyoruz. Bunu anlamak için şerbetten kaşık ile alıp, uzaktan tencereye geri döküyoruz. Kıvamı koyu ve ağdalı ise olmuş demektir. Şerbetimiz hazır olunca altını kapatıp, kenara alıyoruz.

Şimdi de sıra geldi tatlımızın pişirilmesine. Bunun için de sosu içine margarini eritiyoruz. Sıvı yağ ile karıştırıp, hazır ediyoruz. Kızgınken baklavamızın her yerine gelecek şekilde üzerine döküyoruz.

Bu arada fırınımızı 180 derecede ısıtıyoruz. Isındıktan sonra da tatlımızı içine atıyoruz ve sürekli kontrol ederek, güzelce kızarana kadar pişiriyoruz.

Kızardıktan sonra da fırından alıyoruz. Soğuması için bekliyoruz.

Soğuduktan sonra da sıcak şerbeti üzerine gezdiriyoruz. Yalnız dikkat edin tatlımız soğuk, şerbetimiz sıcak olmalı.

Şerbetini güzelce çekip, soğuduktan sonra da servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada yeni paylaştığımız ve oldukça pratik, aynı zamanda da lezzetli olan Damla Çikolatalı Kolay Kek tarifimizi de tavsiye ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu