Şerbetli Tatlılar

Sokak Şambalisi

Sokak Şambalisi
Çok az malzeme ile dışarıdan yediğimiz şambali tatlısının aynısını evimizde de yapabiliriz. Yapılışı çok kolay. Çok lezzetli oluyor.

Sokak Şambalisi İçin Malzemeler:

500 gr. irmik
2 bardak yoğurt
1 bardak şeker
1 kabartma tozu
Üzerine;
Tuzsuz yer fıstığı
Şerbeti;
4 bardak su
3 bardak şeker
4-5 damla limon suyu

Sokak Şambalisi Yapılışı:

Yoğurdun sulu kısmından iki bardak karıştırma kabına alıyoruz. İçine şeker, irmik ve kabartma tozunu ekleyip, karıştırıyoruz. Yoğum kıvamlı bir harcımız oluyor.

Borcamı yağlıyoruz ve ardından harcımızı içine döküyoruz. Bastırarak yayıyoruz. Üzerini streçle kapatıp, buzdolabına kaldırıyoruz. Bir saat buzdolabında bekletiyoruz.

Bir saatin sonunda dolaptan alıyoruz. Bıçakla çok derin olmayacak şekilde dilimliyoruz. Dilimlerin üzerine istediğimiz miktarda yer fıstığı diziyoruz.

Fırını 180 derecede ısıtıp, içine atıyoruz. Kontrol ederek, üzeri kızarana kadar yaklaşık 45 dakika pişiriyoruz.

Şerbeti için şeker ve suyu tencereye alıyoruz. Karıştırıyoruz. Ocağa alıyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynamaya başladığında limon suyunu ekliyoruz ve 5-10 dakika daha kısık ateşte kaynatıp, alıyoruz. Ilınması için bekliyoruz.

Tatlımızı fırından aldıktan sonra ilk sıcaklığının geçmesini bekliyoruz. Ardından ılınmış olan şerbeti üzerine gezdirerek döküyoruz.

Şerbetini çekince daha önce yarım olarak kestiğimiz yerlerden iyice kesiyoruz. Bir gece buzdolabında veya zaman kısıtlı ise en az beş saat bekletip, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu