Diğer Tatlılar

Portakal Kabuğu Şekerlemesi

Portakal Kabuğu Şekerlemesi
Evinizde yapabileceğiniz, gayet sağlıklı şekerlemelerle devam ediyoruz. Şimdi portakalın zamanı. Kabuklarını soyup, atıyoruz. Gelin onları da değerlendirelim. Ortaya mis kokulu harika şekerlemeler çıkıyor. İster pastalarınızda, tatlılarınızda kullanın. İsterseniz kahvenizin yanına tatlı atıştırmalık olarak.

Portakal Kabuğu Şekerlemesi İçin Malzemeler:

5 tane portakalın kabuğu
2 bardak su
2 bardak şeker
Ayrıca 6-7 çorba kaşığı şeker

Portakal Kabuğu Şekerlemesi Yapılışı:

Portakallarımızı soyup, kabuklarını alıyoruz. Altındaki beyaz kısımları mümkün olduğunca bıçak ile temizliyoruz. Bir kaba alıyoruz. Üzerine su ilave edip, bu şekilde bir gece bekletiyoruz.

Ertesi gün suyunu süzüp, ince uzun şekilde dilimliyoruz. Tencereye alıyoruz. Üzerini geçecek kadar su ilave edip, kaynatıyoruz. 1-2 dakika kaynattıktan sonra suyunu süzüyoruz ve soğuk suyun altına tutuyoruz. Bu işlemi iki kere daha uyguluyoruz. Yani toplamda üç kere oluyor.

En son tencereye alıp, iki bardak şeker ve iki bardak kaynar suyu ilave ediyoruz. Sık sık karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Suyunu çekip, şeffaflaşana kadar pişirip, altını kapatıyoruz. Kevgirle alıyoruz. Bir tabağa şeker serpiyoruz ve tabağa sürterek içine koyuyoruz. Üzerine de tekrardan şeker serpiyoruz. Ara sıra karıştırarak birbirlerine yapışmalarını engelliyoruz.

İyice soğuduktan sonra son kez şeker serpiyoruz ve kullanmak üzere kavanoza dolduruyoruz.

İstediğiniz zaman servise sunabilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu