Kek Tarifleri

İncirli Kek Tarifi

İncirli Kek, oldukça lezzetli ve de yapılışı kolay keklerden biri. Özellikle kekin içinde kuru meyve severler kaçırmasın. Hem çayın yanına, hem de kahvenin yanına çok yakışıyor.

İncirli Kek Tarifi İçin Malzemeler:

3 tane yumurta
1 su bardağından bir parmak eksik şeker
1 su bardağından bir parmak eksik sıvı yağ
Vanilya (1 paket)
Kabartma tozu (1 paket)
1 su bardağı süt
2 su bardağı un
6-7 tane kuru incir

İncirli Kek Tarifi Yapılışı:

İlk başta incirlerimizi ılık suya koyup, bu şekilde bekletiyoruz. Yumuşadıktan sonra da küçük küçük doğruyoruz. Bu aşamada ne kadar küçük doğrarsanız o kadar iyi olur.

Şimdi de sıra eldi kekimizin harcına. Bunun için öncelikle yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Ardından şekeri ilave ediyoruz ve mikserin hızlı derecesinde köpürtmeye başlıyoruz. İyice köpük köpük olana kadar çırpmaya devam ediyoruz. Bu aşamada ne kadar uzun süre çırparsanız o kadar güzel olur ve güzel kabarır.

İyice köpürdükten sonra sıvı yağı ve sütü de ilave edip, çırpmaya devam ediyoruz. Onların da harca iyice karıştığından emin olun.

Sonrasında vanilyayı ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Ardından un ve kabartma tozunu eleyerek ilave ediyoruz. Bu aşamada mikserin en yavaş derecesinde karıştırıyoruz. Bu şekilde yaptığımızda harcımızı söndürmemiş oluyoruz.

Tüm malzemeler karışınca son olarak da doğradığımız incirleri ekliyoruz. Bu aşamada da bir spatula ile alttan üste doğru karıştırıyoruz. Eğer mikserle devam ederseniz incirler parçalanabilir. O yüzden bir spatula kullanmakta fayda var.

Hemen ardından kek kalıbımızı margarin ile yağlıyoruz ve her yerine gelecek şekilde az miktarda un serpiyoruz. Sonrasında hazırladığımız harcımızı içine döküp, yayılmasını sağlıyoruz. Bu aşamada kalıbımızı bir kaç kere tezgaha vuralım. Bu şekilde yaparsak içinde hava kabarcığı kalmasını engellemiş oluruz.

Kekin Pişirilmesi:

Bu sırada da fırınımızı 170 derecede ısıtıyoruz. Fırın ısındıktan sonra da içine atıyoruz. Kontrol ederek pişiriyoruz. Yalnız ilk 20 dakika fırın kapağını açmıyoruz. Sonra da çok sık açmamak kaydı ile kontrollü pişiriyoruz. Süre vermek istemedim çünkü pişirme süreleri fırından fırına değişiklik gösterebiliyor. O yüzden kontrollü olun. İçinin pişip, pişmediğini de kürdan testi ile kontrol edebilirsiniz. Kürdanı betırdığınızda kuru ve temiz çıkıyorsa olmuş demektir.

Kekimiz piştikten sonra fırından alıyoruz. Ardından soğumasını bekliyoruz. Soğuduktan sonra da servis tabağına ters çevirip, çıkarıyoruz. Sonrasında da dilimleyerek servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada bu tarifle pek bir lakası olmasa da bir önce verdiğimiz Fırında Helva tarifine de bakmanızı tavsiye ediyorum. Hem yapılışı çok kolay, hem de çok lezzetli oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu