Diğer Tatlılar

Cevizli İrmik Helvası Tarifi

Cevizli İrmik Helvası, yapılışı kolay ve klasik tatlılardan biri. Hemen hemen her evde sıklıkla pişen helvamızı gelin bu gün cevizli yapalım. Tam kıvamında ve çok lezzetli oluyor. Özellikle de ceviz çok yakışıyor. Bence mutlaka denemelisiniz.

Cevizli İrmik Helvası Tarifi İçin Malzemeler:

1 su bardağı irmik
1 su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı tereyağı
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
İstenilen miktarda iri çekilmiş ceviz
1 çay bardağı sıvı yağ

Cevizli İrmik Helvası Tarifi Yapılışı:

Bu lezzetli helvamızın yapılışına şerbeti ile başlıyoruz. Bunun için tencereye süt, su ve şekeri alıyoruz. Ardından orta dereceli ateşe alıyoruz ve sürekli karıştırarak şekerin erimesini sağlıyoruz. Bu aşamada çok fazla kaynatmanıza gerek yok. Sadece şeker erisin ve ısınsın.

Bu arada cevizlerimizi ister havanda, istersek de robotta hafif dişe gelir şekilde iri olarak çekip, hazır ediyoruz. İyice ufaltırsanız istediğiniz tadı alamazsanız.

Şimdi de geldik kavurma kısmına. Bunun için de tereyağı ve sıvı yağımızı tencereye alıyoruz. Tereyağımız eridikten sonra hemen cevizlerimizi katıyoruz ve yaklaşık 1-2 dakika kısık ateşte kavuruyoruz.

Sürenin sonunda hiç beklemeden irmiğimizi de ilave edip, sürekli karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Bu aşamada karıştırmayı kesinlikle bırakmıyoruz. Çünkü bırakırsak her yeri aynı ölçüde kavrulmaz.

Rengi değişene ve istediğimiz renge gelene kadar karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Burada şuna açıklama getirmek isterim. İstediğimiz renge gelene kadar dememin sebebi, kimisi az kavrulmuş seviyor, kimisi de çok. O yüzden sizler de zevkinize uygun olarak kavurun.

İrmiğimiz istediğimiz kavrukluğa geldikten sonra sütlü karışımı yavaş yavaş içine eklerken aynı zamanda da hızlı hızlı karıştırıyoruz.

Bu şekilde de karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Sütümüzü iyice çekip, pişene kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz.

Sütünü çektikten sonra da altını kapatıyoruz. Hemen tencerenin kapağını kapatıyoruz ve en az 15-20 dakika bu şekilde demlenmesi için bekletiyoruz.

Sonrasında açıyoruz ve bir kez karıştırıyoruz. Ardından istersek direk tabaklara koyarak, istersek de kalıplar yardımı ile şekil vererek servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada yeni paylaştığımız ve çok lezzetli olan Cevizli Çikolatalı Kurabiye tarifimizi de mutlaka denemelisiniz. Özellikle çay saatlerinize çok yakışacak diye düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu