Şerbetli Tatlılar

Tencerede Kabak Tatlısı Tarifi

Tencerede Kabak Tatlısı, hem çok lezzetli, hem de diğer tatlılara göre çok daha hafif. Özellikle meyve tatlılarını severler bayılıyorlar. Bu tarif de tam kıvamında oluyor. Bence en yakın zamanda denmelisiniz.

Tencerede Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler:

2 kg. balkabağı
3 bardak toz şeker
1 bardak iri dövülmüş ceviz

Tencerede Kabak Tatlısı Tarifi Yapılışı:

Öncelikle kabağımızı dilimliyoruz. Ardından çekirdeklerini alıyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Güzelce yıkadıktan sonra yaklaşık 2-3 parmak genişliğinde doğruyoruz.

Hemen ardından hem geniş, hem de büyük bir tencereye diziyoruz. Bir kat dizdikten sonra aralarına şekerimizden serpiyoruz. Bu şekilde aralarını şekerleyerek kat kat diziyoruz.

Hepsini bu şekilde hazırladıktan sonra tencerenin kapağını kapatıyoruz ve bir gece bu şekilde bekletiyoruz.

Ertesi gün hemen ocağa alıyoruz. Bu arada bekleme aşamasında şeker eriyip, suyunu da saldığı için başka su eklemeye gerek yok.

Kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşte kabaklarımız güzelce yumuşayana kadar pişiriyoruz. Arada mutlaka çatal yardımı ile kontrol edin.

Yumuşadıktan sonra kapağı kapalı bir şekilde soğumasını bekliyoruz. Ardından tencereden servis tabağına alıyoruz.

Kalan şerbetini biraz daha kaynatıp, hafif ağdalaştırıyoruz ve onu da üzerlerine gezdiriyoruz. Bu arada ağdalaştırma işlemi şart değil. Yani şerbetini gezdirmek istemezseniz gezdirmeyebilirsiniz de. Son olarak çekilmiş ceviz serperek, servise sunuyoruz. Ayrıca isterseniz üzerine kaymak koyarak da sunabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu arada siteden ayrılmadan bir önceki yazıda paylaştığım Tahinli Pekmezli Kesme Kurabiye tarifine de bir bakın derim. Hem lezzetli, hem kıyır kıyır, hem de yapılışı kolay bir kurabiye oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu