Sütlü Tatlılar

Pudingli Renkli İrmik Tatlısı

Pudingli Renkli İrmik Tatlısı, özellikle görüntüsü ile çok hoş, aynı zamanda tadı ile de harika bir tatlı. Üstelik yapılışı da oldukça kolay. Hem çay saatlerine yakışıyor, hem de yemeklerden sonrasına. Bu lezzetli tatlıyı çocuklar da çok severek tüketiyorlar.

Pudingli Renkli İrmik Tatlısı İçin Malzemeler:

  • 1 paket çilekli puding
  • 2 çorba kaşığı şeker
  • 5 çorba kaşığı irmik
  • 4 bardak süt
  • 1 çorba kaşığı margarin
    Üzerine;
  • 1 paket krem şanti
  • 1 bardaktan biraz eksik süt

Pudingli Renkli İrmik Tatlısı Yapılışı:

Bu lezzetli tatlının yapılışına tabi ki irmik tatlısını yaparak başlıyoruz. Bunun için öncelikle tencereye sütümüzü alıyoruz. İçine toz haldeki pudingi ekleyip, karıştırıyoruz. Bu işlemi mutlaka bir çırpma teli ile yapın derim. Çünkü çok daha güzel karışıyor ve pürüzsüz oluyor.

Sonrasında irmik ve şekeri de ekleyip, karıştırıyoruz.

Karıştırma işlemi bittikten sonra ocağa alıyoruz ve sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Bu işlemi de çırpma teli ile yapmanızı tavsiye ediyorum. Güzelce kaynayıp, göz göz olup, kıvam alana kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. 

Kıvam alıp, kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Hemen ardından margarini ilave edip, eriyene kadar karıştırıyoruz. Bu işlemi de mikserin en kısık derecesinde yaparsanız çok daha iyi olur.

Bu sırada borcamımızı ıslatıp, süzüyoruz ve hazırladığımız tatlımızı içine döküp, yayıyoruz. Bu işlemi de bir spatule ile yapın ki daha güzel yayılsın. Hatta arada spatulanızı ıslatın derim.  Oda sıcaklığına inince buzdolabına kaldırıyoruz. 

Güzelce soğuyana kadar buzdolabında bekletiyoruz. Burada süre vermek doğru olmuyor ama ne kadar dinlendirirsek o kadar iyi. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Buzdolabına koyarken üzerini bir streç filmle kapatın ki kabuklanma olmasın.

Bu arada krem şantiyi süt ile çırpıp, hazır ediyoruz.

Ardından soğumuş olan tatlımızın üzerine döküp, yayıyoruz. Tekrardan buzdolabına kaldırıyoruz ve iyice soğumasını sağlıyoruz. Burada da ne kadar dinlendirse o kadar iyi ve mutlaka streç filmle yine kapatın.

İyice soğuduktan sonra dilimleyip, istediğimiz gibi süslediğimiz tatlımızı servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada yine çok beğeneceğinizi umduğum bir tarif tavsiye etmek istiyorum. Pişmeyen Tiramisu tarifini de mutlaka deneyin. Onu da çok seveceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu