Sağlıklı Yaşam

Mide Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Bu arada Bu gün ağrımız olduğunda bizlere yardımcı olacak Mide Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Mide ağrısı, herkesin sık sık karşılaştığı durumlardan biri. Kimi zaman yediklerimizden, kimi zaman altta yatan hastalıklardan kaynaklanan bir durum. Tabi ki yazıyı okumaya başlamadan önce şunu da belirtmek isterim ki öncelikle ağrının kaynağını mutlaka bilmek gerekiyor.

Öyle hemen her şeye de sarılmak olmaz. Bu verdiklerim sadece ağrınızın daha hafif ve sizi yormayacak derecelere indirmek için öneriler. Sürekli olan ve geçmeyen ağrılarınız için mutlaka doktor kontrolünün gerekliliğini hatırlatmak isterim.

Yazımıza öncelikle biraz mide hakkında bilgi vererek başlamak istiyorum. Mide sindirim sistemimizin en önemli organı. Durum böyle olunca da onda olan bir ağrı olduğunda tüm sistemi etkiliyor. Bu yüzden beslenme ve sağlık için önemli oranlarımızın başında geliyor.

Evet gelelim asıl konumuza. Midemiz ağrıdığında sizler de evinizde bir kaç yöntem uygulayarak ağrıları azaltabilirsiniz. Hatta yok edebilirisiniz. Eskilerden beri insanların deneyip, tecrübe ettikleri bitkisel yöntemleri sizlerle paylaşmak istedim.

Mide Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler:

1. Nane:

Ağrı için bilinen en eski bitkilerdendir. Midemiz ağrıdığında ya da bozulduğunda hemen bir nane çayı yaparız. Bu da çok doğrudur. Ağrımız olduğunda naneyi direk çiğnemek veya dediğim gibi çayını demlemek sizlere çok faydalı olacaktır. Gaz şişkinlik gibi şikayetlere de iyi gelen naneyi artık kapsül olarak da elde edebiliyorsunuz.
nane cayi

2. Papatya Çayı:

O da bilinen eski yöntemlerden. Mide yanması ve hazımsızlıklara da çok iyi geliyor. Ayrıca oluşmuş mide intihabına çok iyi geliyor ve oluşacak iltihaplanmayı da engelliyor.
papatya cayi

3. Yoğurt:

Eğer ağrı ile birlikte kusma olayı yoksa yoğurtta mide ağrısını rahatlatmak için oldukça uygun bir besin. Aynı zamanda bağırsaklara da oldukça faydalı.
yogurt

4. Karanfil Çayı:

Karanfil de yine eskiden beri uygulanan yöntemlerden. Her derde deva bitkilerden de diyebiliriz. İçtiğiniz anda midenizde inanılmaz bir rahatlama hissedeceksiniz. Nasıl yapılır derseniz. 2 tomurcuk karanfil, 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, biraz da balla harika bir çay hazırlayabilirsiniz. Bunun için suyumuzu kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısıyoruz ve içine karanfillerimizi atıyoruz. 1-2 dakika sora altını kapatıyoruz. İçine sirke ve bal da ekleyip, beş dakika demledikten sonra içebilirsiniz.
karanfil cayi

5. Muz:

Mideye yararlı olan bir diğer besin de tüm sindirime oldukça faydalı olan muzdur. Özellikle de ülser hastaları için mutlaka önerilir. Ağrınız olduğunda yiyeceğiniz bir muz sizleri oldukça rahatlatacaktır. Yalnız şunu belirtmek isterim. Küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemelisiniz.
muz

6. Yeşil Çay:

Son zamanlarda daha çok ödem atmak için kullanılan yeşil çayın bir diğer yararı da mideyi rahatlatması. Bu yüzde ağrınız olduğunda çok sıcak olmamak kaydı ile yeşil çay tüketebilirsiniz.
yesil cay

7. Rezene Çayı:

Rezene de nane ve papatya gibi çay olarak tüketildiğinde mideye inanılmaz iyi geliyor. Ağrıyı alırken aynı zamanda oluşan gazları da alıyor ve oldukça rahatlama sağlıyor.
rezene cayi

Evet bu şekilde mide ağrılarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayrıca stresten kaçınmak, yemeklerinizi yavaş ve küçük lokmalar halinde tüketmek de oldukça önemli. İçtiğiniz suya karanfil ve tarçın eklerseniz mide ağrınızı hafifletmiş olursunuz. Bu arada belirtmeden geçmek istemediğim bir diğer öneri de süt. Süt çoğu şeye iyi geldiği gibi ağrıya da çok iyi geliyor. Yalnız onu da birden değil, yavaş yavaş içerek tüketmelisiniz. Mide Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler olarak sunabileceklerim şimdilik bu kadar. Sizlerin de eklemek istedikleriniz olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bu arada çözümlerin birinde muzdan bahsetmiştim. Oldukça hafif ve midenizi yormayacak bir tatlı tarifi önermeden de geçmek istemedim. Mis Kokulu Muzlu Puding tarifimizi de mutlaka denemelisiniz. Dediğim gibi hem hafif hem de yapılışı oldukça kolay. Aynı zamanda belirtmek isterim ki İçinde süt ve muz olmasından dolayı da mide ile oldukça dost bir tatlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu