Diğer Tatlılar

Leblebi Helvası Tarifi

Leblebi Helvası, oldukça lezzetli, yapılışı kolay ve diğer helvalara göre daha sağlıklı. Özellikle de leblebiyi severlerin çok hoşuna gidecek. Daha önce denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Leblebi Helvası Tarifi İçin Malzemeler:

1 bardak tuzsuz leblebi
3 çorba kaşığı tereyağı
1 bardaktan bir parmak eksik şeker
1,5 bardak sıcak süt

Leblebi Helvası Tarifi Yapılışı:

Öncelikle leblerimizi robota alıyoruz. Hemen ardından iyice un gibi olana kadar çekiyoruz. Bu aşamada arada hiç büyük parça kalmamalı. Mümkün olduğunca un gibi olsun.

Sonrasında tereyağını tencereye alıyoruz. Eridikten hemen sonra yaptığımız leblebi ununu ekliyoruz. Ardından sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Yalnız bu aşamada çok fazla kavurmayın. Çünkü leblebi çok çabuk yanan bir ürün.

Hafif kavrulduktan hemen sonra şekeri ilave ediyoruz. Yaklaşık 1-2 dakika daha kavuruyoruz. Ondan sonra da sıcak sütümüzü ekliyoruz.

Sütü ekler eklemez hızlı hızlı karıştırmaya başlıyoruz. Toparlanmaya başladıktan yaklaşık üç dakika sonra altını kapatıyoruz.

Hemen sonrasında tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve bir kaç dakika demlenmesi için bekletiyoruz. Sonrasında ister şekil vererek, istersek de direk kase veya tabakta servise sunuyoruz.

Bu arada üzerine çekilmiş ceviz veya da iri çekilmiş leblebi serperek servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Sitemizden ayrılmadan bir önceki yazımızda sizlerle paylaşmış olduğumuz Kedidilli Yalancı Profiterol tarifimize de bakmanızı tavsiye ediyorum. İnanılmaz lezzetli ve yapılışı da çok pratik bir tatlı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu