Dondurma Tarifleri

Cevizli Dondurma Tarifi

Cevizli Dondurma Tarifi

Dondurma, yaz aylarında bizi serinleten en önemli tatlardan. Bu yüzden bu aylarda sık sık evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz dondurma tarifleri vermeye özen gösteriyorum. Bu gün de yine harika bir dondurma tarifimiz var sırada… Özellikle ceviz severler bayılacaklar.

MALZEMELERİ:
1 bardak iri kırılmış ceviz
5 bardak süt
1 tatlı kaşığı salep
1,5 bardak şeker
1 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı

YAPILIŞI:
Bir tavaya tereyağımızı alıyoruz. Eriyince içine cevizlerimizi ilave ediyoruz ve karıştırarak, kavurmaya başlıyoruz. Kıtır kıtır olana kadar kavurduktan sonra altını kapatıyoruz ve soğumaları için kenara alıyoruz.

Sütümüzü bir tencereye alıyoruz. Ocağı açıyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynayan sütten yaklaşık olarak bir su bardağı eksilinceye kadar kaynatmaya devam ediyoruz.

Salep ve şekeri ayrı bir kapta karıştırıyoruz. Ardından kaynamakta olan süte ilave edip, karıştırıyoruz. Ocağı iyice kısıyoruz ve sürekli karıştırarak, pişirmeye devam ediyoruz. Yaklaşık on dakika karıştırarak pişirdikten sonra ocaktan alıyoruz.

Başka bir tencereye boşaltarak iki tencere arasında bu işlemi sürekli tekrarlayıp, soğumasını hızlandırıyoruz.

Oda sıcaklığına düşünce kavurduğumuz cevizleri içine ekliyoruz. Karıştırıyoruz. Buzluk için uygun bir kaba boşaltıyoruz. Bir gün boyunca buzlukta beklettikten sonra dondurma kaşığı ile alarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu