Diğer Tatlılar

Sufle

Sufle, her ne kadar kolay gibi görünse de aslında kıvamını tutturması oldukça zor olan bir tatlıdır. Sizlere tam kıvamında olan bir tarif vermek istiyorum. Hem içi akışkan oluyor, hem de oldukça lezzetli oluyor. Çay saatlerine de, kahvenin yanına da çok yakışıyor. Ayrıca belirtmek isterim ki çocuklar da çok severek tüketiyorlar.

Sufle İçin Malzemeler:

  • Yarım bardak şeker
  • 3 tane orta boy yumurta
  • 1 çimdik tuz
  • 50 gr. tereyağı
  • Yarım bardak un
  • 80 gr. bitter çikolata

Sufle Yapılışı:

Bu lezzetli sufleyi yapmak için öncelikle fırınımızı 220 derecede ve fansız ayarda çalıştırarak hazır ediyoruz. Bu aşama önemli. Çünkü soğuk bir fırına atılmaz. Yoksa tüm uğraşınızı boşa vermiş olursunuz.

Şimdi de gelelim bu lezzetli tatlının yapım aşamasına. Bunun için bir tavaya tereyağını alıyoruz. Çikolatayı kırarak ekliyoruz. Sürekli karıştırarak ikisinin de erimesini sağlıyoruz. Yalnız dikkat edin kesinlikle yanmamalı. O yüzden sürekli karıştırın ve süreyi de çok uzun tutmayın. İkisi de eriyince içine unu ekleyip, iyice karışmasını sağlıyoruz ve kenara alıyoruz. Hepsi birbirine geçince tamamdır. Çok tutmaya gerek yok.

Diğer yandan karıştırma kabına şekeri alıyoruz. Bir çimdik tuz atıyoruz. Sonrasında yumurtaları birer birer ekleyerek, mikserle çırpıyoruz. Bu aşamada yumurtaları mutlaka tek tek ekleyin ve mikserin hızlı derecesinde köpük köpük olana kadar çırpın. Ardından kenarda soğumuş olan çikolatalı harcı yavaş yavaş ekliyoruz. Aynı zamanda da çırpmaya devam ediyoruz. Şunu da belirteyim, çikolatalı harcımızı birden kesinlikle dökmeyin. Azar azar yedirerek ekleyin.

Sonrasında sufle kaplarımızı tereyağı ile yağlıyoruz.

Hemen ardından da harcımızı kaplarımıza paylaştırıyoruz. Yalnız harcımızı paylaştırırken kapların üzerinde biraz pay bırakmayı unutmayın. Çünkü kabaracaklar. Isıttığımız fırına veriyoruz. Kontrol ederek, 7-8 dakika pişiriyoruz. Bu süre pişmeleri için kesinlikle yeterli. Aman pişmemiştir bir iki dakika daha tutayım demeyin. Yoksa içi de pişer ve kek gibi olur.

Sürenin sonunda fırından alıyoruz. İster kabı ile , isterseniz de bir tabağa ters çevirerek çıkarıyoruz ve servise sunuyoruz. Dilerseniz üzerilerine pudra şekeri de serpebilirsiniz. Afiyet osun.

Bu arada sizlerin seveceğinize inandığım ve mutlaka denemenizi önerdiğim bir diğer tatlı da Beyaz Çikolatalı Muhallebi. Bu tarifimizi de denemelisiniz. Hem çok hafif, hem de çok lezzetli oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu