1. Ana Sayfa
  2. Kek Tarifleri
  3. Sade Kek Tarifi

Sade Kek Tarifi

sade kek

Sade Kek Tarifi

Evde en sık yaptığım kek sade kektir. Öyle çok fazla malzemeye gerek yoktur ve gerçekten çok lezzetli olur. Çayın yanına en çok yakışan tatlardan biridir. Özellikle çay saati ve günleriniz için tabaklarınızda sunabileceğiniz bu lezzetli keki, ara sıra aileniz için de yapın. Çocuklarınız canları çektikçe kesip, yesinler. Böylelikle dışarıdan içinde ne olduğunu bilmediğiniz hazır gıdalardan biraz uzaklaşmış olurlar. Şimdi gelelim Sade Kek Tarifine…

MALZEMELERİ:

3 yumurta
Yarım bardak sıvı yağ
1 bardak toz şeker
1 bardak süt
1 vanilya
1 kabartma tozu
2,5 bardak un (kıvamına bakın. Unlar farklılık gösteriyor. Biraz azaltıp veya biraz çoğaltmanız gerekebilir)

YAPILIŞI:

Öncelikle her kekte olduğu gibi Sade Kek Tarifinde de yumurtalarımızı karıştırma kabına kırıyoruz. Üzerine toz şekeri ekleyerek, mikserin en yüksek derecesinde, iyice köpük köpük olana kadar yaklaşık olarak on dakika çırpıyoruz.

Daha sonra sıvı malzemelere geçiyoruz. Sıvı yağ ve sütü ekleyip, çırpmaya devam ediyoruz. Vanilyasını da ilave ederek işlemimizi devam ettiriyoruz.

Kabartma tozu ve unu eleyerek ekliyoruz. Bu aşamada da mikserin en yavaş derecesinde çırpıyoruz. Bu şekilde daha güzel kabarıyor.

Kek kalıbımızı yağlıyoruz ve çok az unluyoruz. Ardından hazırladığımız harcı döküyoruz. Birkaç kere sallıyoruz ve tezgaha vuruyoruz. Bu şekilde içinde hava kaldıysa gidecek ve her yere eşit dağılacaktır.

Fırınımızı 160 derecede ısıtıyoruz ve kekimizi atıyoruz. Süre vermek pek doğru olmuyor. Çünkü her fırın farklı pişirebiliyor. Kontrollü olmanızı öneriyorum.

Yalnız ilk 20 dakika fırın kapağını açmayın ki güzel kabarsın. Daha sonra kontrol edin. Sık sık da kapağı açmayın. İlla süre isterseniz yaklaşık olarak 40 dakikada pişiyor.

Sizler mutlaka kürdan testi ile kontrol edin. Kek piştikten sonra fırından alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca kek kalıbını ters çevirip, servis tabağına alıyoruz.

Sade Kek Tarifimiz bu kadar dilimleyip, servise sunabiliriz.

Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap