1. Ana Sayfa
  2. Sütlü Tatlılar
  3. Portakal Rüyası

Portakal Rüyası

portakal ruyasi

Artık her mevsimde bulunsa da portakal kış mevsiminde ayrı bir lezzetli oluyor. Bu yüzden de bu aylarda portakallı tatlara daha çok yer veriyorum. Bu gün öncelikle sunumuna, daha sonra da tadına hayran olacağınız bir tatlı yapalım diyorum.
Altında bisküvi, arasında muhallebi üzerinde de en fes portakal peltesi ile yapılışı Kolay Tatlı Tariflerinden biri. Mutlaka tavsiye ediyorum.

Portakal Rüyası İçin Malzemeler:

Muhallebi İçin;
1 lt. süt
1 bardak un
1,5 bardak şeker
Yarım portakal kabuğu rendesi
125 gr. margarin
1 vanilya
Tabanı İçin;
1 paket kakaolu petibör bisküvi
2 çorba kaşığı margarin
2 çorba kaşığı süt
Portakal Peltesi İçin;
1,5 bardak taze sıkılmış portakal suyu
1 bardak su
Yarım portakal kabuğu rendesi
2 çorba kaşığı nişasta
Yarım bardak şeker

Portakal Rüyası Yapılışı:

Tabanı için bisküvileri rondodan geçiriyoruz. Margarini eritip, ekliyoruz. Sütü de katıp, karıştırıyoruz. Kelepçeli kalıba boşaltıp, bastırarak yayıyoruz.

Muhallebi için margarini tencereye alıp, eritiyoruz. Unu ekleyip, karıştırarak kavuruyoruz. Rengi değişmeye başladığı gibi yavaş yavaş sütü eklerken hızlı hızlı karıştırıyoruz.

Şekeri ve portakal kabuğu rendesini ilave edip, karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Kıvamını alıp, göz göz olunca altını kapatıyoruz. Vanilyayı ekleyip, mikserle çırpıyoruz.

Muhallebinin yarısını döküp, dilimlediğimiz portakalları kalıbın kenarlarına dizerek tutturuyoruz. Ardından kalan muhallebiyi de döküp, yayıyoruz.

Pelte için tüm malzemeleri tencereye alıyoruz. Sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamını alıp, kaynayınca altını kapatıyoruz. Onu da muhallebinin üzerine döküp, yayıyoruz.

Ardından üzerini streçle kapatıp, buzdolabında bir gece bekletiyoruz. Ertesi gün kalıbı açıyoruz. Üzerini istediğimiz gibi süsleyip, dilimleyerek servise sunuyoruz.

Yapılışı Kolay Tatlı Tariflerinden olan portakal rüyası tatlısı hazır. Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap