1. Ana Sayfa
  2. Hamurişi Tarifleri
  3. Peynirli Gözleme Tarifi

Peynirli Gözleme Tarifi

peynirli gozleme

Bizim evde özellikle hafta sonu kahvaltılarında sıklıkla yapılan, çok pratik ve lezzetli bir hamurişi tarifi vermek istiyorum sizlere. Bir tek kahvaltı için de değil, gün içinde atıştırmalık olarak, çaya gelen dostlarınıza çayın yanında sunabileceğiniz lezzetli bir hamurişi… Gözlemeyi aslında elde açılan hamurdan yapınca çok daha lezzetli oluyor. Ama bu gözleme de en az onun kadar lezzetli ve çok daha pratik. Bu arada bir yufkadan iki tane gözleme çıkıyor.

Peynirli Gözleme Tarifi İçin Malzemeler:

  • Kişi sayısına göre hazır yufka
  • Beyaz peynir veya lor peyniri
  • Maydanoz
  • Margarin
  • Sıvı yağ+su

Peynirli Gözleme Tarifi Yapılışı:

Öncelikle peynirimizi güzelce ufalıyoruz. Maydanozumuzu iyice yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Ardından ince ince kıyıyoruz ve peynirle harmanlıyoruz.

Bir kasede 2 çorba kaşığı su ile yarım çay bardağı sıvı yağı karıştırıyoruz. Yufkamızın birini tezgaha seriyoruz ve ortadan ikiye bölüyoruz.

Bir parçayı önümüze alıyoruz ve üzerine hazırladığımız sulu yağdan sürüyoruz. Tam ortasına iç harcımızdan serpeliyoruz. Önce uzun kenarlarını ortaya doğru katlıyoruz. Daha sonra da kısa kenarları üst üste elecek şekilde katlıyoruz ve kare şeklinde gözlemelerimizi hazırlıyoruz.

Tüm malzemeyi bu şekilde bitiriyoruz. Teflon tavaya biraz margarin sürüyoruz ve gözlemelerimizin her iki tarafını da güzelce kızartıp, tavadan alıyoruz. Dilerseniz aldıktan sonra da biraz daha margarin sürebilirsiniz.

Arada bir tavayı yağlamayı unutmuyoruz. Gözlemelerimizi sıcak olarak servise sunuyoruz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap