1. Ana Sayfa
  2. Sütlü Tatlılar
  3. Pekmezli Muhallebi Tarifi

Pekmezli Muhallebi Tarifi

pekmezli muhallebi

Sizlere, enerji verecek, yapılışı oldukça pratik bir muhallebi tarifi var sırada… Pekmez gerçekten çok güzel tat katıyor. Ayrıca pekmez yemede zorlanan çocuklar için de çok uygun bir tat. Asla hayır demiyorlar. Sizin için de yemeklerden sonra hafif gelebilecek ve tüm tatlı ihtiyacınızı giderecek bir tat…

Pekmezli Muhallebi Tarifi İçin Malzemeler:

  • 4 su bardağı süt
  • Yarım Türk kahvesi fincanı nişasta
  • 1 dolu Türk kahvesi fincanı un
  • 1 vanilya
  • Yarım su bardağı Pekmez

Pekmezli Muhallebi Tarifi Yapılışı:

Tenceremize sütümüzü koyuyoruz. Ardından un ve nişastayı ekleyerek, çırpma teli ile karıştırıyoruz. Ocağımızı orta ateşte yakışıyoruz ve tenceremizi ocağa alıyoruz.

Sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Kaynadıktan sonra pekmezini ilave ediyoruz. Bir, iki dakika kısık ateşte kaynatıp, altını kapatıyoruz.

1-2 dakika sonra vanilyayı ekliyoruz ve mikserle pürüzsüz olana kadar çırpıyoruz. Ardından muhallebileri kaselere dolduruyoruz.

Oda sıcaklığında ılındıktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz. Yaklaşık 2 saat kadar buzdolabında tuttuktan sonra servise sunuyoruz.

Servis sırasında üzerini istediğiniz bir malzeme ile süsleyebilirsiniz. Örneğin çekilmiş fındık, fıstık veya hindisyan cevizi serpebilirsiniz.

Pekmezli Muhallebi hazır. Afiyet olsun…

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap