1. Ana Sayfa
 2. Kek Tarifleri
 3. Kuru Üzümlü Kek Tarifi

Kuru Üzümlü Kek Tarifi

kuru uzumlu kek

Evde en sık yaptığım keklerden birinin tarifini veriyorum sizlere… Gerçekten çok lezzetli oluyor ve çok güzel kabarıyor. Çayın yanına çok yakışıyor. Özellikle de çocuklar severek tüketiyorlar. Çocukiarınıza dışarıdan içinde ne olduğunu bilmediğiniz atıştırmalıkları alıp, vermek yerine evde ara sıra yapın ve bulundurun. Canları istedi mi dilimleyip, yesinler.
Kuru üzümlerin alta çökmemesini istiyorsanız. Kuru üzümleri harca koyarken mutlaka kuru olsunlar ve hafif unlayarak ilave edin. Bu şekilde alta çökmeyeceklerdir. Bir de kuru üzümleri koyduktan sonra mikserle karıştırmayın. Tahta kaşık veya spatula ile karıştırın.

Kuru Üzümlü Kek Tarifi İçin Malzemeler:

 • 3 tane yumurta
 • 1 bardak sıvı yağ
 • 1 bardak toz şeker
 • 1 bardak yoğurt
 • 1 bardak kuru üzüm
 • 1 tane limon veya portakal kabuğu rendesi
 • 1 vanilya
 • 1 kabartma tozu
 • 2 bardak un

Kuru Üzümlü Kek Tarifi Yapılışı:

Öncelikle her kekte olduğu gibi yumurtalarımızı karıştırma kabına kırıyoruz ve şekerimizi ilave ediyoruz. Mikserin en hızlı derecesinde, iyice köpük köpük olana kadar, yaklaşık on dakika çırpıyoruz.

Ardından sıvı yağ ve yoğurdu ilave ediyoruz. Bu arada kuru üzümlerimizi yıkayıp, iyice kurutmayı unutmayalım. Havlu kağıt yardımı ile kurutabilirsiniz.

Portakal veya limon kabuğu rendesi ile vanilyayı ekleyerek, harcımızı çırpmaya devam ediyoruz. Un ve kabartma tozunu eleyerek katıyoruz. Bu aşamada mikserin en kısık derecesinde karıştırıyoruz.

Kuru üzümlerimizi iyice kuruladıktan sonra unluyoruz ve harcımıza ekliyoruz. Bu aşamadan sonra tahta kaşık veya spatula ile karıştırıyoruz.

Kek kalıbımızı yağlayıp, hafif unluyoruz ve harcımızı içine döküp, sallayarak her yere eşit dağılmasını sağlıyoruz. Fırınımızı 180 derecede sısıtıp, kekimizi fırına veriyoruz.

Kontrollü olarak güzelce kabarana kadar pişiriyoruz. İlk 15 dakika fırın kapağını açmayın. Daha sonra kürdan yardımı ile pişip, pişmediğini kontrol edin.

Piştikten sonra fırından alıyoruz. İyice soğuyunca kek kalıbını terse çevirip kekimizi servis tabağına alıyoruz ve dilimleyerek servise sunuyoruz.

Kuru Üzümlü Kek hazır. Afiyet olsun.

Kekimizi yapmadan önce yukarıda yazdığım yazının sonunda verdiğim ip uçlarını okursanız, sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca diğer lezzetli kek tariflerinden biri olan Kolay Sade Kek Tarifine de bir göz atmalısınız.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap