1. Ana Sayfa
 2. Şerbetli Tatlılar
 3. Künefe Tarifi

Künefe Tarifi

kunefe

Hepimiz, bir kebapçıya gittiğimizde üzerine mutlaka sıcak ve şerbetli lezzetli künefeleri söyleriz. Türk mutfağının önemli tatlılarının arasına girmiştir. Bizde de durumlar aynen böyle. Künefeyi çok seviyoruz. Durum böyle olunca evde yapabilirmiyim acaba diye düşündüm. Bu lezzetli tarifle karşılaştım. Künefe tepsilerini artık kolaylıkla bulabilirsiniz. Bence alın ve bu lezzetli tarifi mutlaka yapın. Bizim evin favorileri arasında yer alıyor. Künefelik peynir de şarküterilerde var. Bulamazsanız eğer mozarella peyniri de çok güzel oluyor. Bu malzemelerle altı tane küçük künefe tabağı rahatlıkla çıkıyor. Dilerseniz tüm malzemeyi tepside de yapabilirsiniz.

Künefe Tarifi İçin Malzemeler:

 • 250 gram kadayıf
 • 150 gram tereyağı
 • 250 gram tuzsuz künefelik peynir
 • 1 çorba kaşığı pekmez
  Şerbeti;
 • 3 bardak su
 • 2,5 bardak toz şeker
 • 3-4 damla limon suyu

Künefe Tarifi Yapılışı:

Şerbeti için, tencereye su ve şekerimizi alıyoruz. Ocağımızı yakıyoruz ve karıştırarak şerbetimizi kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra limon suyunu sıkıyoruz ve beş dakika daha kaynatıp, altını kapatıyoruz. Soğuması için bir kenara alıyoruz.

150 gram olan tereyağımızın 50 gramını ayırıyoruz. Bu 50 gramı küçük küpler halinde doğruyoruz ve yumuşamaları için bekliyoruz. Güzelce yumuşadıktan sonra üzerine pekmezi ekliyoruz ve eze eze karıştırıp, pürüzsüz bir kıvama getiriyoruz.

Kadayıflarımızı tezgahta didikliyoruz. Daha sonra bıçakla bir parmak eninde doğruyoruz. Kalan 100 gram tereyağını ocak üzerinde eritiyoruz ve kadayıfların üzerine döküp, ellerimizle harmanlıyoruz.

Künefe tabaklarımızın içi ve kenarları pekmezli yağ ile bolca yağlıyoruz. Tepsi kullanıyorsak aynı şekilde kenarlarını ve içini yağlıyoruz.

Tabakların içlerine biraz kadayıf koyuyoruz ve başka bir künefe tabağının tabanı ile iyice bastırıp sıkıştırıyoruz. Üzerlerine ince dilimlenmiş peynirimizden koyuyoruz ve onarın üzerine tekrar kadayıf serip, yine başka bir tabağın tabanı ile iyice bastırıyoruz.

Ocağımızı kısık ateşte açıyoruz. Künefelerimizi üzerine koyuyoruz ve önlü arkalı iyice kızarana kadar pişiriyoruz. Tüm künefeleri bu şekilde kızartıyoruz.

Ocaktan aldıktan sonra üzerlerine soğuk şerbetten birer kepçe gezdiriyoruz. Daha sonra sıcak sıcak servise sunuyoruz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap