1. Ana Sayfa
  2. Sütlü Tatlılar
  3. Kek Kalıbında İrmik Tatlısı Tarifi

Kek Kalıbında İrmik Tatlısı Tarifi

kek kalibinda sutlu irmik tatlisi

Sizlere özellikle sunumu çok güzel olan bir tatlı tarifi vermek istiyorum. Hepimiz sütlü irmik tatlısını evlerimizde yapıyoruz. Peki bu tatlımızı değişik bir sunumla sunmak ister misiniz? Tadı da görselliği de çok güzel oluyor. Kalıptan çıkınca iki renkli olması da çok güzel gözüküyor. Özellikle çocuklar bayılıyor. Eminim ki bir kere yapınca alışkanlık yaratacak. Bir an önce denemenizi öneriyorum.

Kek Kalıbında İrmik Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler:

  • 1 lt. süt
  • 9 yemek kaşığı irmik
  • 10 yemek kaşığı şeker
  • 1 tane vanilya
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı margarin

Kek Kalıbında İrmik Tatlısı Tarifi Yapılışı:

Tencereye süt ve irmiğimizi koyuyoruz, şekerimizi de ekleyerek ocağımızın altını açıyoruz. Sürekli kaynatarak kaynatıyoruz.

Göz göz olup, kıvamını alınca kısık olarak iki dakika daha kaynatıp, altını kapatıyoruz. Kapattıktan sonra margarin ve vanilyayı ilave edip, mikserle beş dakika çırpıyoruz.

Bu şekilde daha pürüzsüz ve güzel olacaktır. Kek kalıbımızı hafif ıslatıyoruz. Hazırladığımız tatlının yarısını kalıba döküyoruz.

Kalan yarısına kakaoyu ekleyip, mikserle bir daha karıştırıyoruz ve bu kakaolu karışımı da sadenin üzerine döküp, yaydırıyoruz.

İlk önce oda sıcaklığında soğutup, daha sonra buzdolabında soğutuyoruz. İyice soğuduktan sonra dolaptan alıp, kalıbımızı servis tabağına çevirip, çıkarıyoruz ve dilimleyerek servise sunuyoruz.

Kek Kalıbında İrmik Tatlısı hazır. Afiyet olsun…

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap