1. Ana Sayfa
  2. Şerbetli Tatlılar
  3. Kaynamayan Şerbetiyle Hira Tatlısı

Kaynamayan Şerbetiyle Hira Tatlısı

serbeti kaynamayan hira tatlisi

Kaynamayan Şerbetiyle Hira Tatlısı
Şerbetli tatlıların genellikle ağır olduğundan bahsederiz. Bu yüzden de fazla tüketmemeye özen gösteririz. Bu gün sizlere şerbetli ama çok hafif bir tatlı vermek istiyorum. Şerbeti kaynatılmadığı için çok hafif oluyor.

Kaynamayan Şerbetiyle Hira Tatlısı İçin Malzemeler:

1 tane yumurta
2 çay bardağı irmik
1 çay bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 vanilya
1 kabartma tozu
2 çay bardağı un
Bulamak İçin;
1 çay bardağı irmik
Şerbeti İçin;
4 çay bardağı su
4 çay bardağı şeker
Üzerine;
Fındık

Kaynamayan Şerbetiyle Hira Tatlısı Yapılışı:

Şerbeti için bir kapta şeker ve suyu karıştırıyoruz. Şeker iyice eriyene kadar karıştırmaya devam ediyoruz ve kenara alıyoruz. Şerbeti kaynatmıyoruz.

Hamuru için sıvı yağ, yoğurt ve yumurtayı karıştırma kabına alıp, çırpma teli ile karıştırıyoruz. Ardından irmik, kabartma tozu ve vanilyayı katıp, karıştırmaya devam ediyoruz. Unu azar azar ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Hamurumuz hafif cıvık bir hamur olacak.

Hamurumuzdan parçalar koparıyoruz. Elimizde yuvarlayıp, yassı tatlılarımızı yapıyoruz. Ardından irmiğe buluyoruz ve yağladığımız tepsiye diziyoruz. Üzerilerine fındık batırıyoruz. Fırını 180 derecede ısıtıp, içine atıyoruz. Kontrol ederek, üzeri hafif kızarana kadar kontrol ederek pişiriyoruz.

Tatlımızı fırından alıp, sıcakken şerbetimizi gezdirerek döküyoruz. Şerbetini iyice çekip, soğuduktan sonra servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap