1. Ana Sayfa
  2. Sütlü Tatlılar
  3. Karamelli Muhallebili Milföy Tatlısı

Karamelli Muhallebili Milföy Tatlısı

karamelli muhallebili milfoy tatlisi

Karamelli Muhallebili Milföy Tatlısı
Bu bildiğiniz muhallebili milföylerden değil. İçi değişik hazırlanıyor ve çok lezzetli oluyor. Mutlaka denemelisiniz. Tadan herkesten tam not alan yapılışı da çok kolay bir tatlı.

Karamelli Muhallebili Milföy Tatlısı İçin Malzemeler:

1 paket milföy
Muhallebi İçin;
3 bardak süt
1 bardak un
1 bardak şeker
2 vanilya
1 poşet krem şanti (1 çay bardağı süt ile çırpılacak)
Karamel İçin;
10 çorba kaşığı şeker
2 silme çorba kaşığı tereyağı
1 paket sıvı krema

Karamelli Muhallebili Milföy Tatlısı Yapılışı:

Karamel için şekerimizi derin bir tavaya alıyoruz. Ocağı orta ateşte açıyoruz. Kaşık değdirmeden erimeye başladığında tavayı sallaya sallaya eritiyoruz. İyice eriyince tereyağını ilave edip, çırpma teli ile hızlıca çırpıyoruz. İyice homojen olunca ve istediğimiz karamel rengini alınca ocaktan alıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. Başka bir kaba alın ki tavanın sıcaklığından iyice rengi dönmesin. Soğuyunca içine oda sıcaklığındaki kremayı ekliyoruz ve çırpma teli ile iyice karıştırıyoruz. Topaklanırsa telaş yapmayın. Karıştırdıkça açılıyor.

Muhallebi için tencereye sütümüzü alıyoruz. İçine un ve şekeri ekleyip, karıştırıyoruz. Ocağı açıyoruz. Sürekli karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamını alıp, göz göz olunca altını kapatıyoruz. Vanilyaları ilave edip, mikserle çırpıyoruz. Tamamen soğuduktan sonra bir çay bardağı ile çırpılmış krem şantiyi ekliyoruz ve mikserle tekrardan çırpıyoruz.

1 paket milföyü önce büyük karelerine ayırıyoruz. Ardından bu kareleri de 4 küçük kareye ayırıyoruz. Hepsini yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine koyup, 180 derecede ısıttığımız fırına veriyoruz. Üzerileri hafif kızarana kadar pişirip, fırından alıyoruz.

Pişen milföylerden 40 tanesini ayırıyoruz. Kalanları elimizle ufalayarak borcamın altına yayıyoruz. Onların üzerine muhallebimizi döküp, yayıyoruz. Muhallebinin üzerine de ayırdığımız 40 tane küçük kare milföyü diziyoruz.

En üste de soğuyan karemeli kaşık yardımı ile döküyoruz.

Ardından dilimleyerek servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap