1. Ana Sayfa
  2. Şerbetli Tatlılar
  3. Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi

kabak tatlisi

Kışın en sık yaptığım ve en sevdiğim tatlı kabaktır. Pazara her çıktığımda kokusunu duyup, dayanamadan aldığım balkabaklarını gerçekten çok seviyorum. Sizlere yapılışı oldukça pratik bir Kabak Tatlısı tarifi veriyorum. Meyve olduğu içinde ağır olmuyor ve mideyi yormuyor. Misafirlerime de çok sık yapmışlığım vardır. Artık dilimlenmiş olarak da satıldığı için sizleri yormayacak diye düşünüyorum. Hepinize kolay gelsin.

Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler:

  • 2 kg. balkabağı
  • 1,5 bardak şeker
  • 1 bardak kırılmış ceviz

Kabak Tatlısı Tarifi Yapılışı:

Öncelikle kabaklarımızı soyulmuş almadıysak ince ince dilimliyoruz ve çekirdeklerini alıp, soyuyoruz. Dilimlenmiş aldıysak, dilimleri biraz daha inceltiyoruz.

Geniş bir tencereye kabaklarımızdan birkaç tane koyuyoruz. Üzerine biraz şeker serptikten sonra yine üzerlerine kabak diziyoruz. Tüm malzemeleri bu şekilde sıra ile diziyoruz.

Tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve bir gece bu şekilde bekletiyoruz. Ertesi gün ocağımıza alıyoruz ve orta ateşte kabaklarımız yumuşayana kadar pişiriyoruz.

İçindeki kendinden oluşan şerbeti biraz daha kıvam alsın diye kapağı açık olarak da birkaç dakika kısık ateşte pişirdikten sonra altını kapatıyoruz.

Daha sonra soğuması için bekliyoruz. Soğuduktan sonra servis tabağına alıyoruz ve üzerlerine kırılmış ceviz serpeleyerek servise sunuyoruz.

Kabak Tatlısı hazır. Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap