1. Ana Sayfa
  2. Şerbetli Tatlılar
  3. Hazır Yufkadan Cevizli Baklava

Hazır Yufkadan Cevizli Baklava

Hazır Yufkadan Cevizli Baklava evde kolaylıkla yapabileceğiniz, çıtır çıtır ve lezzetli bir tatlı. Hazırını aratmayan bu lezzetli baklavayı denemelisiniz. Emin olun favorileriniz arasına girecek.

Hazır Yufkadan Cevizli Baklava İçin Malzemeler:

  • 1 paket hazır baklavalık yufka
  • 1,5 paket margarin
  • Çekilmiş ceviz
    Şerbeti İçin;
  • 4 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • 2 küçük parça limon tuzu

Hazır Yufkadan Cevizli Baklava Yapılışı:

Öncelikle her tatlıda olduğu gibi şerbetini hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için tencereye su ve şekeri alıyoruz. Kaynamaya başlayınca limon tuzunu ekliyoruz. Beş dakika da kısık ateşte kaynatıp, altını kapatıyoruz ve soğuması için kenara alıyoruz.

Şimdi gelelim tatlımızın yapımına. Bunun için de öncelikle margarinimizi eritiyoruz.

Ardından fırın tepsimize yağlı kağıt seriyoruz veya yağlayabilirsiniz de. İlk yufkamızı üzerine seriyoruz ve erittiğimiz yağ ile yağlıyoruz.

Bu şekilde beş kat, aralarını yağlayarak, üst üste koyuyoruz. Beşinci kata da yağ sürdükten sonra bol bol çekilmiş ceviz serpiyoruz.

Bu şekilde her beş katta bir ceviz serpiyoruz. En son cevizi koyduktan sonra 10 tane yufkayı yağlayarak üst üste koyup, hazırlıyoruz.

Üstünü de kalan yağ ile yağladıktan sonra istediğimiz şekilde dilimliyoruz.

Bu arada fırınımızı 180 derecede ısıtıyoruz. Ardından hazırladığımız tatlımızı içine atıyoruz. Kontrol ederek, istediğimiz kızarıklığa gelene kadar pişiriyoruz.

Fırından alınca, tatlımız sıcakken, soğumuş olan şerbeti üzerine gezdirerek döküyoruz. Şerbetini iyice çekip, soğuduktan sonra servise sunuyoruz.

Bu arada süre olarak yaklaşık 40-45 dakikada pişiyor.

Aynı bu tarif gibi yapılışı kolay ve çok lezzetli olan Şöbiyet tarifimizi de mutlaka tavsiye ediyorum.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap