1. Ana Sayfa
  2. Şerbetli Tatlılar
  3. Hazır Yufkadan Baklava Tarifi

Hazır Yufkadan Baklava Tarifi

hazir yufkadan baklava

Baklava yapmak zahmetli iş… Ama çok da lezzetli bir tatlı. Bu durumda canımız her çektiğinde yapamıyoruz. Şimdi sizlere canınız her çektiğinde evinizde yapabileceğiniz çok lezzetli ve çok kolay bir baklava tarifi vermek istiyorum. Hazır baklavalık yufka ile yapılıyor ve çok güzel oluyor. Özel günler için de çok uygun. Mutlaka denemenizi öneriyorum.

Hazır Yufkadan Baklava Tarifi İçin Malzemeler:

  • 1 paket baklavalık yufka (40 tane)
  • 200 gr. tereyağı
  • 1,5 bardak sıvı yağ
  • 4 bardak çekilmiş ceviz
    Şerbeti;
  • 2 bardak toz şeker
  • 4 bardak su

Hazır Yufkadan Baklava Tarifi Yapılışı:

Öncelikle cevizimizi rondoda güzelce çekip, hazır hale getiriyoruz. Şebetini de yapalım ki soğusun. Tencereye su ve şekerimizi alıyoruz. Ocağımızı yakıyoruz ve arada bir karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra 1-2 dakika da kısık ateşte kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Fırın tepsimizi güzelce yağlıyoruz. Bir tane yufkamızı tabanına seriyoruz. Üzerine cevizden serpiyoruz. Onu üzerine ikinci yufkayı seriyoruz ve sıvı yağ ile yağlıyoruz.

Üçüncü yufkayı serip, ceviz serpeliyoruz ve dördüncü yufkayı üzerine serdikten sonra sıvı yağ ile yağlıyoruz. Bu şekilde bir ceviz bir yağ olacak şekilde tüm yufkaları bitiriyoruz.

En son yufkamızın üzerine hiç bir şey koymuyoruz. Daha sonra ister kare olarak, istersekde baklava dilimi şeklinde kesiyoruz.

Bir cezvede tereyağını eritiyoruz. İlk sıcaklığı çıkınca, soğumadan tatlımızın üzerine gezdirerek döküyoruz. 190 derecede ısıttığımız fırına atıyoruz. Üzerleri güzelce kızarana kadar kontrollü olarak pişiriyoruz.

Fırından aldıktan sonra ilk sıcaklığının çıkmasını bekliyoruz ve ardından soğumuş olan şerbeti üzerine gezdirerek döküyoruz. Başka bir tepsiyi üzerine kapatıyoruz.

Tüm şerbeti güzelce çektikten sonra servise sunuyoruz.

Hazır Yufkadan Baklava hazır. Afiyet olsun.

Bu arada ben mis gibi evde açılmış baklavadan vazgeçemem diyenlerdenseniz Cevizli Ev Baklavası Tarifimize de bir bakın isterseniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap