Kolay Tatlı Tarifleri – Oktay Usta

Gıda Boyasız Ayva Tatlısı

Gıda Boyasız Ayva Tatlısı

Gıda Boyasız Ayva Tatlısı

Tam zamanı olan tatlılardan devam ediyoruz. Ayvalar taze taze tezgahlarda, güzel ve hafif bir ayva tatlısı yapmadan olmaz. Çoğu kişi bu tatlıda renk vermesi açısından gıda boyası kullanıyor. Ama bu günkü tarifimizde gıda boyası yok. Tamamen doğal olarak renk veriliyor. Üstelik yapılışı da çok kolay…

MALZEMELERİ:
4 tane ayva
8 Türk kahvesi fincanı su
4 Türk kahvesi fincanı şeker
1 tane ayvanın kabuğu
4 tane ayvanın içinden çıkan çekirdekler
1 tane çubuk tarçın
4-5 tane karanfil
ÜZERİNE:
Kaymak
Kırılmış ceviz

YAPILIŞI:
Büyük bir kaba su koyup, içine yarım limon sıkıyoruz ki ayvalarımız beklerken kararmasın.

Ardından ayvalarımızı ortadan ikiye kesiyoruz. İçindeki çekirdekleri alıyoruz. Ortalarını hafif oyuyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Hemen limonlu suya atıyoruz ki kararmasınlar.

Ayvaları soyma işi bitince ayvalarımızı limonlu sudan alıp, tencereye diziyoruz. Hepsinin üzerine birer ayva çekirdeğini koyup, yarımşar kahve fincanı şeker koyuyoruz.

Tencereye ayrıca çubuk tarçın, karanfil, kalan ayva çekirdekleri ve karanfilleri koyuyoruz. Suyumuzu da ekleyip, ocağa alıyoruz. Kaynamaya başlayınca ocağımızı kısıyoruz. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve açmdan 45 dakika boyunca pişiriyoruz.

Sürenin sonunda altını kapatıyoruz. Soğuyunca servis tabağına alıyoruz. Üzerine kaymak ve kırılmış ceviz koyup, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ