1. Ana Sayfa
  2. Şerbetli Tatlılar
  3. Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısı, oldukça hafif ve diğer tatlılara göre de daha sağlıklıdır. Mevsiminde sık sık alıp, yapıyorum. Gerçi artık her mevsim bulmak mümkün. Ama kışın bir başka oluyor. Kabak tatlısını genellikle kaynatarak yapıyorsanız, sizlere daha değişik bir tarifim var. Fırında kabak tatlısı… Çok lezzetli oluyor. Dışı hafif kuruyor, içi yumuşacık oluyor. Tabi ki fırına koymadan önce haşlamamız gerekli. Fırında Kabak Tatlısının yapılışı oldukça basit. Buyurun tarifimize.

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler:

  • 1 kg. Bal kabağı
  • 600 gr. şeker
  • 1 tane çubuk tarçın
    Karanfil
  • Üzerine;
  • Ceviz

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Yapılışı:

Kabağımızı dilimliyoruz ve ardından soyuyoruz. Dilimlenmiş de alabilirsiniz. Daha pratik oluyor. Daha sonra tekrardan istediğimiz boyutta dilimliyoruz.

Kabaklarımızı tencereye koyuyoruz ve üzerlerine şekerin yarısını döküyoruz. Çubuk tarçınımızı ve istediğimiz miktarda karanfili ekliyoruz.

Ocağımıza alıyoruz ve hiç su eklemeden kabaklarımız yumuşayana kadar 15-20 dakika kadar haşlıyoruz. Haşlanan kabaklarımızı fırın tepsimize boşaltıyoruz.

Fırınımızı 170 derecede ısıtıyoruz. Kabaklarımızı atıyoruz ve yaklaşık olarak 20-25 dakika kontrollü olarak pişiriyoruz. Kabaklarımız koyu turuncu olacak ve şerbeti de ağdalaşacak…

Pişen kabaklarımızı fırından alıp, soğumaya bırakıyruz. Daha sonra servis tabağına alıyoruz ve üzerine çekilmiş ceviz serpip, servise sunuyoruz.

Fırında Kabak Tatlısı hazır. Afiyet olsun.

Eğer fırında istemezseniz normal Kabak Tatlısı tarifimize de bakabilirsiniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap