1. Ana Sayfa
 2. Şerbetli Tatlılar
 3. Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

dondurmali irmik helvasi

Helvalar, Türk mutfağının önemli tatlılarındandır. Özel günlerde çok sık yapılır. Tabi ki özel olmasa da evlerde sürekli yapılan tatlılar arasında yer alıyor. Şimdi sizlere irmik helvasının çok farklı bir sunumunu veriyorum. Sunum bir harika oluyor tadı ise çok lezzetli. Dondurma soğuk, irmik ılık olduğunda tadına doyum olmuyor. Misafir için de çok uygun bir tatlı. Dondurma artık her mevsim var. Bence bir an önce denemelisiniz.

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi İçin Malzemeler:

 • 500 gram irmik
 • 250 gram margarin
  Şerbeti;
 • 1 bardak su
 • 2 bardak süt
 • 2 bardak toz şeker
  İçine;
 • Sade dondurma
  Üzerine;
 • Tarçın veya toz fıstık

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi Yapılışı:

Öncelikle şerbeti için tencereye süt ve suyumuzu alıyoruz. Şekeri ilave ederek, ocağı açıyoruz. Şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Çok fazla kaynatmıyoruz. Şekerin erimesi önemli. Eridikten sonra hemen ocağı kapatıyoruz.

Ayrı bir tencereye margarinimizi koyup, eritiyoruz. Ardından irmiğimizi ilave ediyoruz ve sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Bu aşamada biraz yorulabilirsiniz. Ama karıştırmayı hiç bırakmayın. İrmiğimizin kokusu çıkına ve istediğimiz koyuluğa ulaşana kadar kavuruyoruz.

Daha sonra hazırladığımız şerbeti döküp, tencerenin kapağını hemen kapatıyoruz. Sıçrama yapacağı için kapağını kapatıyoruz. Daha sonra kapağı açıyoruz ve 5-6 dakika kadar karıştırarak koyulaştırıyoruz. Ocağımızı kapatıyoruz ve tencerenin kapağını kapatarak, dinlenmesini sağlıyoruz.

Helvamız ılındıktan sonra kasenin içini streç filmle kapatıyoruz. Tabanına ve kenarlarına helvamızı döşüyoruz. Ortasına sade dondurmadan koyup, bir tabağa ters çeviriyoruz ve streç filmi alıyoruz. Üzerine toz fıstık veya tarçın serperek, hemen servise sunuyoruz.

Dondurmalı İrmik Helvası hazır. Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap