1. Ana Sayfa
  2. Sütlü Tatlılar
  3. Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi

damla sakizli sutlac

Sütlaç, Türk mutfağının önemli ve en güzel tatlılarından biri…. Çok hafif ve çok lezzetli olur. Yapılışı da oldukça kolaydır. İçine bir de damla sakızı girdimi tadı ve de özellikle kokusu muhteşem olur. Ben de sizlere bu lezzetli Damla Sakızlı Sütlaç tarifini vermeden geçmek istemedim. Misafirleriniz için de, aileniz için de gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi İçin Malzemeler:

  • 5 bardak süt
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 2 tane damla sakızı

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi Yapılışı:

Öncelikle pirincimizi güzelce yıkıyoruz. Altından temiz su akana kadar yıkamaya devam ediyoruz. Yaklaşık bir su bardağı su ile tencereye alıyoruz ve haşlanmaları için ocağı açıyoruz.

Pirinçleri iyice yumuşadıktan sonra tenceremize beş su bardağı sütten yarım bardak ayırıp, ekliyoruz ve bu arada sürekli karıştırıyoruz.

Ayırdığımız yarım su bardağı süte nişastayı koyup, karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışımı yavaş yavaş tekrardan tencereye eklerken sürekli karıştırmayı da bırakmıyoruz.

Kaynamasına yakın iki tane damla sakızını ufalayıp, tenceremize atıyoruz. Şekerimizi de ilave ediyoruz. Sürekli karıştırmaya da devam ediyoruz.

Kaynayıp, göz göz olunca altını kapatıyoruz ve kaselere boşaltıyoruz. Önce oda sıcaklığında soğutuyoruz. Daha sonra buzdolabında soğutuyoruz.

Damla Sakızlı Sütlaçlarımızı servis yaparken üzerine tarçın serpiyoruz.

Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap