1. Ana Sayfa
  2. Şerbetli Tatlılar
  3. Çıtır Çıtır Halka Tatlısı

Çıtır Çıtır Halka Tatlısı

citir citir halka tatlisi

Çıtır Çıtır Halka Tatlısı
Dışarıda yediğiniz halka tatlılarını aratmayacak, çıtır çıtır bir halka tatlısı tarifi var sırada. Yapılışı da oldukça kolay.

Çıtır Çıtır Halka Tatlısı İçin Malzemeler:

2 tane yumurta beyazı
2 bardak yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 bardak irmik
3 bardak un
Yarım kabartma tozu
Şerbeti İçin;
1 lt. su
1 kg. şeker
1 dilim limon
Kızartmak İçin;
1 lt. sıvı yağ

Çıtır Çıtır Halka Tatlısı Yapılışı:

Şerbetini bir gün önceden hazırlayıp, buzdolabında bekletirseniz çok daha iyi olur. Çünkü şerbetin çok soğuk olması lazım. Bunun için tencereye su ve şekeri alıyoruz. Kaynamaya başlayınca limon dilimini atıyoruz. On dakika daha kısık ateşte kaynatıp, altını kapatıyoruz. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldırıyoruz.

Ertesi gün hamuru için karıştırma kabına yumurta beyazlarını alıyoruz. Sıvı yağ ve yoğurdu ekleyip, mikserle karıştırıyoruz. Ardından irmiği ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Kabartma tozu ve unu ekleyip, bir spatula ile iyice karıştırıyoruz. Hamur kaşıktan zor akmalı. Cıvık olursa şekil almaz. Çok katı olursa da kolay sıkılmaz.

Bu arada sıvı yağı tencereye alıp, kızdırıyoruz. Hamurumuzu da sıkma torbasına doldurup, tırtıklı uç takıyoruz. Kızgın yağa halka şeklinde sıkıp, bırakıyoruz. Nar gibi kızarana kadar tavada tutup, tencerenin altını bir kapta buz koyduğumuz, şerbete atıyoruz.

Tavaya yeni tatlılar sıkıyoruz. Onlar renk alınca şerbettekileri alıyoruz. Bu şekilde tüm malzemeyi bitiriyoruz.

Ardından servis tabağına alıp, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap