1. Ana Sayfa
  2. Kek Tarifleri
  3. Çikolatalı Sufle Tarifi

Çikolatalı Sufle Tarifi

cikolatali sufle

Sufleyi sevmeyenimiz yoktur. Sıcacık kek ve içinden akan lezzetli çikolatanın tadına doyum olmaz. Bu yüzden bizde sık sık hazır olarak alırdık. Ta ki bu lezzetli tarifi deneyene kadar. Gerçekten çok lezzetli oluyor ve aynı dışarıdan hazır alınmış gibi… Artık bizim evin favorilerinden diyebilirim. Üstelik yapılışı da çok pratik…

Çikolatalı Sufle Tarifi İçin Malzemeler:

  • 3 adet küçük boy yumurta
  • 50 gr. tereyağı
  • Yarım bardak şeker
  • Yarım bardak un
  • 80 gr. bitter çikolata

Çikolatalı Sufle Tarifi Yapılışı:

Öncelikle fırınımız mutlaka sıcak olmalı. O yüzden fırınımızı açarak işe başlıyoruz. 220 derecede ısıtıyoruz.

Bu arada tereyağ ve bitter çikolatayı küçük bir tencereye alıyoruz. Ocağımızı açıyoruz ve sürekli karıştırarak ikisini de güzelce eritiyoruz.

Eridikten sonra ocağımızı kapatıyoruz. Ununu azar azar ilave ederken bu arada sürekli de karıştırıyoruz. Başka bir kaba yumurtalarımızı kırıyoruz ve şekerimizi ekleyerek, iyice köpük köpük olana kadar mikserin hızlı derecesi ile çırpıyoruz.

Çikolatalı harcımızı yavaş yavaş dökerek çırpma işlemine deva ediyoruz. Sufle kaplarını veya sıcağa dayanıklı kaplarımızın her tarafını güzelce yağlıyoruz.

Hazırladığımız harcı kaplara bölüştürüyoruz. Çok fazla doldurmayın. Çünkü kabaracaklar. Daha sonra bunları fırın tepsisine diziyoruz.

220 derecede iyice ısınmış olan fırınımıza atıyoruz ve yaklaşık 8 dakika fırın kapağını hiç açmadan pişiriyoruz. Fırından aldıktan sonra birkaç dakika ilk sıcaklığının çıkmasını bekliyoruz.

Çikolatalı Suflelerimizi servis tabağına ters çevirip, sıcak olarak servise sunuyoruz. Dilerseniz kaplarda da servise sunabilirsiniz.

Yorum Yap
Tepkin Ne Oldu?

Yorum Yap